“Ruhaniyetli Şehir” Bursa

Bursa’mızın 1326’da fethiyle başlayan kuruluş çağının havasını, Evliya Çelebi’nin diliyle “ruhaniyetli şehir” kimliğini hiçbir olumsuzluk yok edemedi.

Fetret devrinin sıkıntıları, 1855 depreminin ardından çıkan yangının bütün şehri alevleriyle süpürmesi ve Yunan işgali başta olmak üzere yaşanan her felaket sonrası Zümrüdü Anka misali küllerinden yeniden doğmayı başarmış bir şehir Bursa.

Osmanlı Çınarının Bursa’da yeşermesine vesile olan, dünyaya 6 asır hükmeden bir imparatorluğa adını veren Osmangazi ve Orhangazi Devlet töreniyle anmayı bekliyor.

Osmangazi’nin babası Ertuğrulgazi için devlet töreni var, babaannesi Hayme Ana için devlet töreni var, Devleti kuran, adını veren Osmangazi için bir devlet töreni ne yazık ki yok. Bu eksikliğin Osmanlı çınarının yeşerdiği Bursa’nın fethinin 700. yıl dönümü olan 2026’ya kadar giderilmesi amacıyla çıktığımız yolda en büyük destek TBMM başkanımız İsmail Kahraman ve Bursa milletvekilimiz Emine Yavuz Gözgeç’ten geldi.

Ahmet Hamdi Tanpınar, 1946’da yayınladığı Beş Şehir kitabında Bursa ışığı olduğu gibi yine dört yanda çınlıyor, su sesleri ledünni bir rüya gibi etrafı dolduruyor ve yıkılmış imparatorluğun dört yanından gelmiş muhacir çocukları bu ışığın altında ve bu su sesleri içinde tıpkı kuruluş asrının çocukları gibi oynuyorlar” diyor.

55 yıl önce 1962’de kaybettiğimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’a sesleniyor ve diyoruz ki “Bursa’nın fethinin 700. yılı 2026’ya 9 kala Osmanlı Çınarının gölgesinde çağlayan Tuna, Fırat, Dicle ve Nil nehirlerinin suladığı topraklardan, ata topraklarına dönen muhacir çocukları büyüdü. Onların omuzlarında Bursa küllerinden yeniden doğdu.”

Beş Şehir kitabında Ahmet Hamdi Tanpınar Anadolu topraklarının en büyük gezgini Evliya Çelebi’nin ruhunu Şad etmek istersek adına bir çeşme yaptırılmasını vasiyet ediyor. 21. yüzyılda Evliya Çelebi’nin izinden gidenlerin emekleriyle yayınlanan TV programları, gazete, dergi ve kitaplar, yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği farkındalık projeleri kelimenin tam anlamıyla gezginler için bir bilgi çeşmesine dönüşmüş durumda. Bu gezginler çeşmesini besleyen doğru kaynakların emekleri sayesinde Anadolu topraklarında Tanpınar’ın penceresinden, şehirlerimizin zaman içinde geçirdiği macerayı Evliya Çelebi’nin bir su damlası kadar saf ruhu ile nakledenleri buluşturmayı boynumuza borç bildik.

21. yüzyılın Evliya Çelebi’lerini Hac yolculuğu vesilesiyle, Anadolu topraklarının en eski buluşmasına ev sahipliği yapan Bilecik’te buluşturmak için kolları sıvadık.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya bu projeye sahip çıktığı için teşekkür ediyoruz.

Cumhuriyet Tarihi boyuncu gezginlerin keşiflerini ulaşım kolaylığı içerisinde yapabilmeleri için en fazla emek veren, hızlı tren projesinden hava alanlarına, limanlardan duble yollara, tünellerden köprülere mührünü vuran en önemli siyasi isim olan Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde bu projenin hayat bulması daha da anlamlı olacak.

2017 yılı Türk turizmi ve gezginler tarihi açısından önemli gelişmelerin yıldönümlerini içinde barındırması ile dikkat çekiyor.

Cumhuriyet tarihinin ilk Turizm Bakanı 28 Kasım 1967’de 60 önce göreve başladı.

Turizm konusunda Türkiye’nin en büyük STK’sı TÜRSAB 45. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Anadolu topraklarında Kervansaraylarla başlayan ticaret ve gezginler için güvenli barınma ihtiyacı, Avrupa standartlarında açılan ilk otel olan Pera Palas’ın misafirlerine kapılarını açışının 122. yılı.

Evliya Çelebi’nin ölümünün 335. yıl dönümünde Kültür ve Turizm bakanımız Nabi Avcı’nın da destekleriyle önemli bir farkındalık projesi olarak “21. Yüzyılın Evliya Çelebileri” projesi inşallah Osmanlının kalbinde hayat bulacak.

Sosyolog Mutlu ÇINAR

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*