OSMANLININ KALBİNE YOLCULUK

Bursalı anneler, ‘Anneler Günü’nde, evlatlarıyla birlikte ‘Osmanlı’yı doğuran kadın’ Hayme Ana’nın kabrine koştu. ‘Valide-i Âli Osman Bacıbey Hayme Ana’nın İzinde; Osmanlı’nın Kalbine Yolculuk’ gezisinde Ertuğrul Gazi’nin türbesini de ziyaret eden anneler, hem ecdat hem şehitlerimiz hem de ülkemizin geleceği için dualar etti.

‘Anneler Günü’ münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürlüğü, İnegöl Belediyesi, Bilecik Belediyesi ve Bacıbey Kent Kültürü Derneği iş birliğiyle ‘Valide-i Âli Osman Bacıbey Hayme Ana’nın İzinde; Osmanlı’nın Kalbine Yolculuk’ ana temasıyla Bursa’dan Bilecik’e gezi düzenlendi. Geziye AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun,  Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürü Erkut Öneş, Bacıbey Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar ile anneler ve çocukları katıldı. Domaniç’teki Hayme Ana Türbesi, Bilecik’teki Şeyh Edebali Türbesi ve Yaşayan Müze ile Söğüt’teki Ertuğrul Gazi Türbesi’nin ziyaret edileceği gezi için Saltanat Kapı’dan yola çıkıldı. Katılımcıların ilk durağı olan İnegöl’de İnegöl Belediyesi tarafından katılımcılara kahvaltı ikramında bulunuldu.

Kıymetini bilin hayır duasını alın

Geziye katılanlar İnegöl’de verdikleri kahvaltı molasında İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın misafiri oldu. Başkan Aktaş, “Bütün annelerin, annelik duygusunu tatmış herkesin veya tatma potansiyeli olan herkesin Anneler Günü kutlu olsun. Bu gezinin yapılma amaçlarından bir tanesi de Anneler Günü’ne denk gelmiş olması. İnegöl Belediyesi olarak bu işin bir parçası olmaktan çok mutluyuz. Bu topraklar sıradan topraklar değil, ben konuşmalarımda da her zaman bunu ifade ediyorum. İnegöl her ne kadar Osmanlı’ya başkentlik etmese de başkentlik eden hepsiyle irtibat halinde. Sıradan bir müze ziyareti gibi düşünmek doğru değil, yaşamak lazım gezmek lazım. Hayme Ana’ya Osmanlı’yı doğuran kadın deniyor. Osmanlı İmparatorluğu 700 yıl üç kıtaya hakim olmuş, çok önemli başarılara imza atmış, adalet dağıtmış çok önemli bir devlet. O devletin bir parçası olmak bizler için çok büyük bir gurur” dedi.

CENNET ONLARIN AYAKLARI ALTINDA

16 gün önce annesini kaybettiğini söyleyen Başkan Aktaş, annelerin hayır duasını almanın önemine değindi. Annesinden de bahseden Başkan Aktaş, “Anneliğin yaşı yoktur, anne her yaşta annedir. Annem beni 40 yaşında dünyaya getirmiş. Kendisi ilkokul okumadığı için bizlerden her zaman okumamızı istedi. Allah ondan razı olsun. Bana ders çalışırken yardımcı olamadığı için ağladığını bilirim. Onu mahcup etmedik. Mutlaka eksiğimiz olmuştur ama hayır duasını aldık. Annelerimiz sağken kadrini ve kıymetini bilelim. Her kadın bir annedir, o annelik duygusuna sahiptir. Gerek inancımız gereği gerekse örf ve âdetimiz gereği annelerimizin yeri çok farklıdır. Cennet babaların değil, annelerimizin ayakları altındadır” diye konuştu. Alinur Aktaş, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Anneciğim’ şiiri ile konuşmasına son verdi. Alinur Aktaş bütün annelere ve anne adaylarına karanfil ve şal hediye etti.

Her annenin idolü

İnegöl’den sonraki durak Domaniç’teki Hayme Ana Türbesi oldu. Katılımcıları burada Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk karşıladı. Hayme Ana Türbesi’nde konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, “Hayme Ana, devlet ana, biz de Anneler Günü vesilesi ile burada bulunmaktayız. Anneler Günü dolayısıyla tabiri caizse babaannemizin anneler gününü kutlamak için geldik. Bütün annelerimizin örnek alabileceği çok önemli bir şahsiyet. Osmanlı tarihini bu topraklara taşıyan kişi. Biliyorsunuz eşini kaybettikten sonra orada kalmak istemeyip eşinin hedefi olan yerlere gidelim diyerek buraya gelen kişi. Dolayısıyla Osman Gazi ve Ertuğrul Gazi gibi ecdatlarımızı dünyaya getirmiş ve onları yetiştirmiş çok büyük bir insan. Eminim ki her anne Hayme Ana gibi olmak ister. Hepimizin idolüdür. Allah-u Teâlâ cennetinde bizleri kavuştursun temennisinde bulunmak istiyorum” açıklamalarda bulundu. Domaniç Belediye Başkanı tarafından Milletvekili Karaburun’a Kütahya’yı simgeleyen seramikten fincan takımı ve Hayme Ana tasviri hediye edildi.

Osmanlı ruhu hâlâ her yerde

Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürü Erkut Öneş, burada yaptığı konuşmada, “Belki Osmanlı belli bir zamandan beri yok ama emin olun, ruhu her yerde yaşıyor. O Osmanlı ruhu, o kardeşlik, o birliktelik ruhu bu topraklarda bizi bırakmıyor. Türbeleriyle, camileriyle ya da hiçbir yapının olmadığı bir bozkır bile görseniz diyorsunuz ki benim atalarım burada at sürmüş, göçmüşler. Hayme Ana’yı düşünün, Moğol işgalinden kaçarken doğan bir ailenin çocuğu, gelip bu topraklarda yerleşik düzene geçtiğinde belki rahata erdi. Ama onun çekmiş olduğu eziyet ona daha fazla dayanma gücü verdi ve bu milleti kurdu” dedi.

15 TEMMUZ’DA O RUH CANLANDI

Hain darbe girişimi sırasında 15 Temmuz’da şehit olan kadınları da hatırlatan Öneş, şunları söyledi: “Hayme Ana, Osmanlı’yı doğuran kadındır. O ruh hepimizin içinde var, 15 Temmuz’da da bunu yaşadık. O gün şehit olan kadınlarımıza baktığımız zaman ‘bu da tankın önüne çıkabilir mi’ diye düşünebileceğiniz insanlardı. Tekstil işçisiydi Türkmen Tekin, 2 çocuğu vardı. Kocası işsizdi zar zor geçiniyordu, Esenler’de bir evde yaşıyordu. Cumhurbaşkanımızın çağrısından önce kendisini alanlara atan ve bir tank tarafından ezilen şehit olan bir kadıncağız. Bu ruh hepimizin içinde yaşıyor. Vatan ve millet için yapacağımız çok şey var ve yeri geldiği zaman en küçüğümüz ve en zayıfımızın bile ne kadar güçlü olduğunu ortaya çıkartıyor.”

Bilecik’ten Bursa’ya anlamlı hediye

Şeyh Edebali Türbesi’ni de ziyaret eden katılımcılar, daha sonra Bilecik Yaşayan Müze’yi bir rehber eşliğinde gezdi. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı adına Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can katılımcıları ağırlarken Ertuğrul Gazi Türbesi’nden alınan toprak Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye teslim edilmek üzere AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’a emanet edildi. Bacıbey Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar, konuyla ilgili, “Yıldırım Belediyesi, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünün ete kemiğe bürünmüş hali. Bunu daha da anlamlandırmak adına böyle bir şey yapmaya karar verdik” dedi. Son durak ise Söğüt’te bulunan Ertuğrul Gazi Türbesi oldu. Hayme Ana’nın yaşarken gezdiği ve gördüğü yerlere düzenlenen ziyaretten katılımcılar son derece memnun ayrıldı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*